Vodácké soustředění na Ploučnici 2014 aneb dobrodrůžo jak má být.

24.05.2014 07:06

Na konci května jsme uspořádali pro naše kamarády dobrodružnou vodáckou výpravu jak se patří na pořádnou partičku. Šlo o jednodenní akci pojatou jako přípravu na splutí řeky Otavy na kánoích o měsíc později a tuze se nám povedla. Lidičky byli nadšení svými výkony a až nečekaným dobrodružstvím, které nám řeka připravila na začátku zajímavým skalním proplouváním a hlavně svými meandry v závěru naší cesty. Její proplouvání (místy i prodírání se) by někomu mohlo připadat "na hlavu", nám to ale připadlo jako velká zkouška a hlavně odklon od toho dnes mnohdy až kýčovitého lážo-plážo splouvání řek. Tohle bylo dobrodružství, tohle nám něco dalo, tohle si prostě budeme pamatovat dlouho. Díky patří občanské společnosti Meandry.cz, že na téhle řece působí a že nám celkem za hubičku a bez velkých organizačních úkonů umožnila tu naší část řeky splout. Takže díky!

 

Pro ty, kteří by chtěli Ploučnici absolvovat také, tu máme nějaké informace navíc:

I když je Ploučnice mírnou řekou, obtíže vodákům na ní dělají různé překážky typu spadených stromů, větví a nízké hladiny řeky.

Aby naše soustředění bylo zábavou a zároveň hezkým zážitkem, zvolili jsme pro splutí nejjednodušší trasu a to trasu z Novin pod Ralskem, kterou jsme zahájili proplutím skalním útvarem - tzv. Průrvou, tedy unikátní skalní soutěskou s vodním tunelem - do Mimoně - což byl takový rychlejší úsek - a odtud do Borečku u Mimoně, kde nás čekaly klikaté a okolní přírodou prorostlé meandry.  

Délka úseku byla celých 13,8 km a trvala nám více než 4 hodiny. Včetně přípravy a závěrečného posezení se jednalo o záležitost na jedno půldne. Celá akce přitom byla uspořádána ve spolupráci s agenturou Meandry.cz.

TRASA:

 • Noviny pod Ralskem – Nad Průrvou – Mimoň … video
 • Mimoň – Meandry pře Borečkem – tábořiště Boreček … video

celkem 13,89 km, na mapách ZDE

HARMONOGRAM:

 • 8:30 Nechali jsme jedno auto v cíli (pro pozdější dopravu řidičů zpět k autům) a s jedním z vodáků se řidič auta z cíle dopravil zpět na start
 • 9:30 sraz účastníků na parkovišti v Novinách Pod Ralskem (ZDE)
 • 9:35 převzetí lodí a vybavení + základní školení
 • 10:00 start
 • 10:30 zdolání průrvy a pokračování v cestě
 • 12:00 Mimoň
 • 12:45 vjezd do meandrů u Borečku
 • 15:00 doplutí do cíle a klábosení v tábořišti na Borečku
 • 15:30 řidiči odjíždí pro auta k Průrvě
 • 16:45 řidiči se vrací s auty
 • 17:00 odjezd spokojených vodáků domů

ÚČASTNÍCI:

Bylo nás celkem 18 vodáků a jeden porculánek (2 letá holčička Éliška). Vešli jsme se do 9 lodí, přičemž jedna loď (ta s Éliškou) doplula jen do Mimoně a bylo to dobře, protože projet s Éliškou meandry by bylo takřka "ó držku". Takže podobné řešení doporučujeme i pro ostatní. Dobrodrůžo ano, ale bez malej Élišek ;-)

POČASÍ

Bylo objednaný, na plavky, byť ne na koupačku se zatěžujícím prvkem (májovým deštíkem) do meandrů, aby bylo dobrodružství patřičně podpořeno. Počasí můžete plánovat třeba ZDE

CENA

Vodácké vybavení (lodě, pádla, vesty, a jeden nebo dva barely včetně dopravy) pro nás zajistilo občanské sdružení Meandry Ploučnice. Nejdříve jsme jim uhradili zálohu na 7 lodí v celkové hodnotě 700 Kč a poté doplatili zbytek ve stejné výši.

Přesné ceny jejich vybavení jsou:

·         Kánoe a  2 pádla  - 150 Kč/den

·         Vesta 20 Kč

·         Barel 20 Kč

 

My jsme přitom objednali:

·         7 lodí s pádly – 1050 Kč

·         14 vest – 280 Kč

·         2 barely – 40 Kč

·         dopravu k Průrvě – 250 Kč

 

Chápali jsme přitom, že ne každý si bude nakonec přát vestu a že možná nevyužijeme ani jeden barel a tak jsme ustanovili základní cenu na vodáka ve výši 100 Kč (loď, pádlo a doprava včetně dýška pro Meandy.cz) s tím, že kdo chtět barel nebo vestu, připlatil si individuálně.

CO S SEBOU:

Pluli jsme jen jeden den po vodě s tím, že jsme věděli, že bude hezky a s tím, že  spát nikde nebudeme. Takže si s sebou naši vodáci měli vzít nejlépe malou nádobku, do které nevnikne voda (nejlépe od Remalu nebo něco podobnýho nebo prostě vodní vak nebo vodní váček, dá se to i koupit a je to praktické). Využít však mohli i objednaných barelů od Meandry.cz (byly takové té střední velikosti).

Na sebe si měli vzít plavky (nebo prostě něco, v čem by vydrželi tu chvilku než to uschne), námořnický tričko a botky, které hned neuplavou a jejichž případného zničení by nelitovali. No a taky si měli přibalit pláštěnku.

Do té nádobky/vaku/barelu si měli narvat nějaký penízky, druhý tričko, případně i nějaký lehký kalhoty nebo kraťasy, kdyby byla zimina, trošku opalovacího krému a hlavně svačinu. Absolutní nutností byl alespoň litr vody na vodáka nejlépe v PET lahvi (ne sklo), protože z řeky se pít nedá a po cestě nebylo moc příležitostí se občerstvit.

K nádobce/vaku a také k PET lahvi vody si měli přidělat nějaký provázek, aby při cvaknutí nic neupalavalo.

 

DALŠÍ INFORMACE

Docela pěkné informace jsou k nalezení v průvodci, který Meandy.cz zpracovaly a který s lze v PDF stáhnout ZDE.

Zpět

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2008 - 2019 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode