Květnové cyklodýchání 2015

08.05.2015 20:00

Na květen jsme připravili speciální cyklistickou akci, jejímž záměrem nebyly hvězdicově orientované výlety, nýbrž cesta s baťůžkem na zádech okružní jízdou z Liberce do Liberce. Plánovali jsme přitom ujet celých 370 km v 7 dnech. Trasa byla plánována mezi městy: Liberec – Jičín – Nymburk – Mělník – Dubá – Česká Lípa – Kamenický Šenov – Cvikov – Chrastava - Liberec a původně měla vést TUDY a to mezi květnovými svátky od 1.května do 8. května 2015.

Vzhledem k nepříznivému počasí ve dnech 1. - 2. května jsme nakonec nevyjeli z Liberce, ale z Přerova nad Labem a to až 3. května a podle plánu jsme se pak domů vrátili v pátek 8. května. Na cestě jsme tak oslavili nejen dny osvobození, ale hlavně hokejové mistrovství světa, propukání přírody a lásky čas. Celkem jsme našlapali 200 km s tím, že první 90 km jsme protnuli dnem volna v Dubé, po kterém následovalo dalších 110 km. 

Plán jsme tedy zcela nesplnili, na druhou stranu se k ujetým 200 km dá připočíst dalších 120 km, které jsme ujeli týden před tím z Liberce do Rumburka a zpět, abychom se na naši květnovou pouť připravili. A protože i tyhle kilometry stáli za to, uvádíme zde o nich v závěru také pár informací.

KONEČNÁ TRASA:
Přerov nad Labem - Brandýs nad Labem - Kostelec nad Labem - Neratovice - Mělník – Dubá – Holany - Zahrádky - Srní - Dobranov - Písečná - Janov – Sloup v Čechách - Lindava - Kunratice u Cvikova – Mařenice – Polesí - Donín - Bílý Kostel nad Nisou - Chrastava - Machnín - Liberec .... na mapách ZDE

Celá akce byla postavena tak, abychom denně najeli kolem 50 km průměrně náročných tras. Ty převážně vedly po asfaltových nebo jinak dobře zpevněných silnicích, ale v mnoha případech i velmi pěknými polními nebo lesními cyklosteskami. Za to musíme poděkovat internetové aplikaci MAPY.CZ a stejnojmenné mobilní aplikaci pro Android, se kterými jsme se nikde nestratili a se kterými bylo cestování naprostou hračkou. Chvála firmě Seznam.cz, a.s.

 

KDE JSME SPINKALI:
Všechna spaní byla zážitkem. První bylo v Penzinu Polabí v Přerově nad Labem, druhé v Autokempu Mělník, třetí u Mírových rodičů v Dubé a čtvrté v Penzionu Druhý Domov v Janově u Nového Boru. Nejvíce jsme si užili Mělnické a Novoborské spaní. Mělnický kemp je opravdu báječný, spali jsme v prima apartmánu (což už samo o sobě je na kemp nezvyk), přičemž největší devizou kempu je úžasná restaurace s perfektní kuchyní. Novoborské spaní bylo zase super v tom, že tam za námi dorazili naši kamarádi, se kterými jsme v restauraci penzionu pořádně oslavili vítězství našeho týmu nad Francií ;-)

ZÁŽITKY:

 • Při cestě do Přerova jsme se zastavili u našich kamarádů Svatky a Bedřicha ve Vršcích u Jičína, kteří nás pohostili vynikajícím grilovaným masem s perfektním dresingem z majolky, bílého jogurtu a koření na americké brambory. Museli jsme ocenit jejich nádhernou chaloupku, jejíž splynutí s přírodou bylo umocněno přirozeně založeným hnízdem čmeláků na půdě chaloupky. 
 • Byli jsme příjemně překvapeni cestou kolem Labe. Byla přirozeně po rovině a tak skvěle utíkala, cyklosteska byla báječně značená, navíc od Brandýsa do Kostelce byla úplně nová se spoustou zastávek. Dá se říci, že zde bylo našich prvních 50 km úplně zadarmo ;-) ... Jo a věděli jste, že v Labi rostou lekníny?
 • Velmi často se přesvědčujeme o tom, že živnostníci v pohostinství to u nás myslí vážně. Vlastně jsme za celou cestu nenarazili na jediného, kterého bychom nemohli za něco pochválit. V Brandýse italskou restauraci s výbornou rajčatovou a pórkovou polévkou, v Mělnickém kempu restauraci s bohatým výběrem, vynikajícími těstovinami a úžasnou slaninou se sázeným vejcem k snídani, v Dubé v restauraci Tam Vedle vynikajícího candáta na česneku, v Tupadlech restauraci s nejlepším Březňákem od dob Mírova dospívání, v penzionu Druhý domov vynikajicí topinky s masovou směsí a lososa se smetanovým přelivem. Mňam, už se těšíme, že se tam zase někdy podíváme ;-)
 • Kolem Neratovic jsme projeli mimo město kolem Labe a jejich chemičky. Mírovi se industriální stavby v krajině moc líbí a je nutné uznat, že pohled od Labe, z rozvetlé krajiny plné motýlů (bylo jich zde víc než jinde), to byl opravdu zdařilý zážitek.
 • Mělník a jeho starší část jsou velmi pěkně upravené. Výhled na soutok Labe s Vltavou byl v tuto dobu potěchou oka i duše. Jen kdyby Mělník trošku více zapracoval na části kolem cukrovaru, tam je to stále bída ;-(
 • Hokejové mistrovství nás provázelo každý večer. Nejvíce jsme si jej ale užili na Mělníku spolu se třemi francouzskými echt-fanoušky, kteří celých 10 dní bydleli v tomto kempu a měli lístky na každý zápas svého týmu. Popili jsme s nimi víno a poklábosili. A znáte to, s alkoholem je s frantíky vždycky legrace ;-)

 • Václav Levý, samozvaný sochař v krajině kolem Želíz, o kterém jsme věděli již dříve, nás překvapil svými díly z 19. století i v lesech nad Tupadly, kam jsme mířili z Liběchova. Super pane Levý, díky Vám.
 • Dubský kemp Nedamov je tak nádherně upravený a v květnu plný pampelišek, že by bylo naprostým znesvěcením se v něm nezastavit. Karlův horní stánek je přitom tou nejlepší variantou k posezení. Za prvé je Karel prima chlápek a za druhé je odsud nejlepší výhled.
 • Krajina kolem Dubé, České Lípy a Nového Boru byla naším prvním společným útočištěm v letech 2007-2008. Přirostla nám k srdci a podívat se na ní v rozpuku stromů je pro nás něco tak osvěžujícího, že to ani nelze vyjádřit.
 • Cesta z Mařenic ke golfovému stánku Malevil, kde jsme si dali kávičku a polévku, je také příjemný zážitek, avšak ještě větším zážitkem byla cesta z Heřmanic v Podještědí fo Kněžice. Něco tak pěkného jsme opravdu nečekali.
 • Další naprosto nečekaným zážitkem zcela nová lesní cyklostezska z Petrovic do Polesí a překrásná víska Polesí samotná. Určitě si ji projeďte.

 

CYKLOPUTOVÁNÍ ZA MOTÝLY DO SCHMETTERLINGSHAUS

Lužické hory jsme letos navštívili již několikrát. Jsou překrásné a díky Mapy.cz jsme v nich při našem květnovém cyklodýchání našli opět nová místa. Místa, kde by si člověk zfleku postavil příbytek na stáří.

Týden před naším květnovým výletem jsme se přitom s našimi kamarády vydali do tzv. Motýlýho domu, což je malá obecní ZOO v Kurot Jonsdorfu, kousek za hranicemi v Sasku. Oficiální stránky této ZOO naleznete ZDE, na mapách ji pak lze nalézt ZDE. Posezení s motýly, kteří si na vás sedají za zvuků brazilského pralesa, je moc příjemný a uklidňující zážitek. V ZOO přitom mají i malé opičky, velké pavouky, kobylky a strašilky, leguány, hady, ještěrky, žáby a další zajímavé živočichy a rostliny. Mají tam i kavárnu a "výběh" pro děti. Opravdu vřele doporučujeme.

Celou akci jsme pojali jako dvoudenní s tím, že první den jsme se jeli podívat za motýli a následně za kamarády do Rumburku. Druhý den jsme se pak z Rumburku vraceli poněkud jinou cestou, kolem řeky Mandavy a Olbersdorferského jezera zpět do Liberce. Oproti cestě do Rumburku byla cesta zpět mnohem jednodušší a také romantičtější. Moc doporučujeme.

Obě cesty měly společný průsečík a zastávku zároveň - naši oblíbenou Restauraci Zatáčka, kde jsme se setkali a kde jsme se i rozloučili s našimi kamarády Divišáky z Rumburku.

Cesta tam - na mapách ZDE:
Liberec - Chrastava - Bílý Kostel nad Nisou - Hrádek nad Nisou / Hartau - Obersdorf - Kurot Jonsdorf - Dolní Podluží - Varnsdorf - Saifhennersdorf - Rumburk

Cesta zpět - na mapách ZDE:
Rumburk - Saifhennersdorf - Gross Shönau - Hainewalde - Mittelherwigsdorf - Hörnitz - Olbersdorfers See - Hartau - Hrádek nad Nisou - Bílý Kostel nad Nisou - Chrastava - Liberec.

 

Zpět

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2008 - 2019 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode