Hvozd a Luž, dva krásné pěší výlety začátku roku 2015

04.04.2015 16:53

Rádi ťapeme, moc rádi. S kamarády, s malou Eliškou, s pejskama, s baťůžkama, svačinama, korunkama i eurama. Rádi přitom na začátku roku vyrážíme za našima kamarádama Divišákama do Šluknovského výběžku. Letos to bylo o něco více než minulá léta, celkem dvakrát pěšky a jednou na kolech, přičemž tento příspěvek je právě o těch dvou krásných pěších výletech.

Hvozd - 21. únor 2015
Kdo občas jezdí kolem Jablonného v Podještědí, musí tenhle kopec minimálně od pohledu znát. Leží přímo na hranících se Saskem a němci mu říkají Hochwald. Na mapách jej naleznete ZDE, přičemž my se na něj vydali z něměcké strany. Kousek od Jablonného totiž leží obec Petrovice, která je hned na hranicích s něměckem. Jejím protějškem za hranicemi je obec Lückendorf, ve kterém jsme si nechali na veřejném a placeném parkovišti svá vozidla. Trasa přitom vedla po loukách s krásnými výhledy do Čech a na závěr s pěkným převýšením v lese, v té době plném sněhu a občas i ledu.... konkrétně vedla TUDY.

Bylo nás 16 dospělých a 3 děti a s kulichama a rukavicema jsme si Hrvozd náležitě užili. Na vrcholu nás čekaly nejen báječné výhledy, ale i teplá polévka a pivečko v příjemné něměcké hospůdce s majitelem sršícím vtípky i češtinou.

 

Luž - 4. duben 2015
Nejvyšší vrchol Lužických hor je asi každému známý. Ne každý však měl tu čest na něm být. My se na něj vydali a jakoby o našich plánech "někdo" věděl, vyslal na nás poslední sníh roku 2015, který nám cestu posypal krásnou půlmetrovou šlehačkou, na kterou nám přidal sluníčko, čímž náš výlet učinil něčím nadpřirozeně krásným. 

Stejně jako Hvozd leží i Luž na hranicích se Saskem. Němci jí přitom říkají Lausche. Své vozy jsme zaparkovali v Dolním Podluží hned u pěšího hraničního přechodu ZDE. Trasa vedla zasněženým lesem až těsně pod vrchol kopce s názvem Weberberg, jen o 83 metrů nižším než Luž, odkud jsme po náhorní pěšině prosluněné slunce došli až pod Luž.... konkrétně trasa vedla TUDY.

I tento výlet byl odměněn nádhednými výhledy včetně polévky a pivka v Chatě Luž, odkud jsme následně sešli do vísky Sonneberg s opravdu pěkným výhledem na německé vesničky. Ze Sonnenberg jsme přes vísky Butterberg a Waltersdorf došli zpět do Dolního Podluží. Celý výlet jsme završili ochutnávkou pivečka v pivovaru Kocour ve Varnsdorfu, který tímto všem vřele doporučujeme ;-)

Za oba výlety patří velký dík našemu kamarádovi a organizátorovi výletů - Jirkovi Divišovi. Takže "Jirko díky a to i za báječné počasí!".

Zpět

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2008 - 2019 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode