Foměnka

 

Úvodní informace
Již několik let máme vynikající zkušenost s chalupou odborů firmy FOMA BOHEMIA, která se nachází ve Velké Úpě přímo v Krkonoších a která se jmenuje Foměnka. Je nádherná uvnitř i zvenku a věřte nebo ne, noc v ní stojí pouhých 170 Kč na dospělou osobu (stav roku 2008), přičemž důchodci i děti to mají ještě levnější. Chalupa má kapacitu cca 23 osob a již v červnu roku 2006 a 2007 jsme ji celou kompletně obsadili našimi známými, se kterými jsme pak podnikali menší či větší výlety na Sněžku, Černou Horu, Pomezní boudy či do Špindlu. Vloni jsme tam spolu s Haničkou byli dokonce i v září a došli jsme až na druhou stranu Krkonoš k Pramenům Labe.

Zázemí chalupy
Chata má velmi nádherné a plnohodnotné zázemí a tak není problém ve společenské místnosti, nebo v případě tepla i venku na terase popíjet a bavit se hudbou a zpěvem. Pod terasou je nádherné ohniště, kde si můžeme rovněž zazpívat u táboráku, odkud je nádherný výhled do údolí obce Velká Úpa.

Pokojů je v chatě celkem šest. V prvním patře jsou pokoje č. 1 a č. 2, velmi vhodné pro rodinky s malými dětmi. Do každého z pokojů se vejdou 4 osoby. V prvním patře je pokoj č. 3, do kterého se vejdou 4 osoby a má velmi hezký výhled. Dále se zde nachází pokoj č. 4, do kterého se vejdou dvě osoby a je to jediný pokoj, ve kterém jsou dvě palandy nad sebou. Pokoj č. 5 je pokojem největším a vejde se do něj 6 osob. Poslední pokoj č. 6 je nejhezčím pokojem pro dvě osoby a má nejhezčí výhled přímo do údolí.

Na každém pokoji je kuchyňka s elektrickým sporákem, veškerým nádobím a příbory, ostrými noži, rychlovarnou konvicí, teplou i studenou vodou. Jediné co nemá je jídlo a alkoholické pitivo. Z tekutin je tam akorát voda ze studně.

Záchody jsou společné (asi čtyři) sprchy oddělené na muže a ženy po dvou sprchách na pohlaví ;-) Vše v pěkném a hygienickém provedení. Potřeba je tedy s sebou jen ručník a mýdlo, toaletní papír tam je. 

Jak to běžně na Foměnce chodí
Na Foměnku jezdíme většinou na pátek, sobotu a neděli. V takovém případě je jídlo a pití podřízeno dennímu režimu. Na chalupu většinou dorazíme v pátek do 18.00, ale spíš dřív. Vybalíme saky paky do skříní, povlečeme peřiny, rozděláme oheň, k ohni pivko, upečeme buřty, veselíme se tak, abychom mohli v osm ráno vstát.

V sobotu v osm ráno vstaneme, umyjeme se, připravíme chleby a pitivo na celý den. Na každého doporučuji dva chleby či housky se salámem nebo paštikou a jednu tatranku. Místo těžké termosky s čajem doporučujeme spíš PET láhev s minerálkou (nechci dělat reklamu, ale Magnesia je fakt dobrá ;-)). Po sbalení jídla a pití doporučujeme zabalit si i pletené rukavičky, větrovku a čapku přes uši, nebo čapku a vatu do uší. Většinou chodíme  totiž na Sněžku a na ní to fakt dost fičí, a většinou je tam o několik stupňů chladněji než, přičemž je potřeba počítat s mírným zpocením výšlapem.

- Start je většinou v 9.00 hodin.
- První občerstvovací zastávka (30 minut) bývá na Růžohorkách (cca po hodině cesty – tedy 10.00-10.30) kde si dáváme pivko či limo.
- Pak následuje druhá hodinka, hodinka a půl až na Sněžku s přestávkou asi 20 minut (tedy 12.00-12.20)
- Odtud například cca hodinka na Luční boudu přes Slezsky Dom, na kterém se jistě zastavujeme tak na 15 minutek (tedy 13.35).
- Na Luční boudě si dáváme polévku či celý obídek, zde tedy bývá přestávka nejdelší, po které nám zpravidla trošku ztěžknou nožičky ;-).
- Další cesty mohou být z Luční boudy (to už bbývá tak 14.30) nad Studniční horu (15.00), odkud se může jít zpět zpět pod Sněžku a Krakonošovým údolím do Pece. Zdatní sportovci však zpět pod sněžku nemusí a mohou pokračovat na Liščí Horu a odtud pak do Pece, přičemž trasa na Liščí, kam se zpravidla dorazí tak asi po hodině a půl (16.30) je delší a z ní už je jen sestup (asi hodinu) do Pece (tedy 17.30)

- Z pece je to hodinka na Foměnku (18.30)


Existují samozřejmě i další varianty, například ze Sněžky na Pomezní boudy a odtud do Velké Úpy busem atp. Každopádně v na našich cestách spatřujeme nádherné výhledy a musíme říci, že např. Liščí Hora opravdu stojí za to, i když sestup je pak nic moc.

V sobotu k večeři si většinou dáváme opět buřta, případně cokoli, co máme rádi. Poté začíná bohatý rej alkoholu a laskomin, dobré jsou společenské slovní či logické hry, kytara nebo flašinet ;-)

V neděli po probuzení z deliria se většinou opláchneme, sníme zbytky jídla, zavodníme těla, abychom měli proč po cestě domů zastavovat, celou chatu společně uklidíme (setřeme podlahy v pokojích a alespoň zameteme ve společných prostorách, vyprázdníme a vymyjeme koše) a tradá domů.

Co se týče jídla, jednoduchá rada zní: mít dostatek buřtů, chleba nebo housek, salámu nebo paštiky, piva nebo vína, minerálky a dobré nálady.

Lokalizace chalupy a přístup k ní
Foměnka se nachází v krásném prostředí Velké Úpy, vysoko nad údolím, kterým se táhne silnice do Pece pod Sněžkou (viz. obr. ve fotogalerii). K chatě je přístup po asfaltce, avšak parkovat se u ní, podle nařízení místního obecního úřadu, nesmí. Jediné, co umožňují, je zakoupit si tzv. povolenku na výjezd (platí vždy pro jednou auto a na omezenou dobu a kupuje se v automatech v údolí), díky čemuž si většinou vyvezeme bágly, pitivo a tak do chaty a pak si necháváme autíčka dole v údolí na parkovišti. Praktikujeme to tak již pátým rokem (psáno v roce 2008) a nikdy se nic nikomu s autíčkem nestalo, parkování bylo ještě v roce 2008 zdarma. Loni tam však něco začali stavět, tak bychom kdyžtak parkovali jinde, to se uvidí.

Foměnka na webových mapách je ZDE. (Interaktivní mapa s možností zkopírovat si i GPS souřadnice nebo vygenerovat si spojení. Každopádně GPS je 50°41'33.897"N, 15°45'49.225"E)

Takovým orientačním bodem je lanová dráha na chalupu Portášky, která je na následující fotografii.

Portášky, to je ta chalupa zcela nahoře. Lanovka je viditelná ze silnice při cestě do Pece, musí se k ní stoupat z údolí (asi 1 km), pak se podjede právě v místech, odkud je fotografie pořízena, a jede se asi 500 metrů (na fotce směr doleva) až se dojede k Foměnce.

Počasí a webkamery

Více o předpovědi počasí pro Pec pod Sněžkou se dozvíte ZDE.

Aktuální počasí v oblasti, kde Foměnka leží, spatříte na následujícím obrázku, jinak jej můžete najít ZDE ... jde snímek z webové kamery z Pece pod Sněžkou z Boudy na Muldě.

   

Takhle to vypadá na Luční Boudě (jinak ZDE): 

Takhle na Sněžce (jinak ZDE):

Vývoj teploty v Peci pod Sněžkouza posledních 24 hodin byl následující (více ZDE):

Důležitější pro naše výstupy jsou však následující dva grafy. Teplota na Luční Boudě (více ZDE):

Teplota na Sněžce (více ZDE):

 

Budeme rádi, když s námi na Foměnku pojedete. Stačí jen, když nás budete kontaktovat a my si Vás zaregistrujeme. Níže přitom přikládáme fotografie toho, co byste mohli s námi spatřit, přičemž kdo máte chuť, pak klidně navštivte naše prezentace k tomuto tématu na ZDE a možná lépe i popisem zde ZDE.

 

A pokud jste s námi na Foměnce již byli a rádi byste jeli sólo, pak tady máte kontaktní údaje:

 

Aktuálně k Foměnce

11.04.2010 22:45

Foměnka v roce 2010

Ahoj kamarádi, i na letošní rok se chystáme do Krkonoš. Pro velký úspěch Expedice Foměnka 2009  jsme pro Vás připavili i na letošek tento čtyřdenní přechod Krkonoš, takže už nyní jste na něj srdečně zvání. Akce je naplánována na 26.-29. srpen. Propozice pro ročník 2010 naleznete ZDE, přihlášku pak ZDE. Původně plánovaná "VODA" tedy sjezd jedné z českých řek na kánoích se společností POVODA (www.povoda.cz) bude letos zorganizována pouze zkušebně se skupinou Mírových spolupracovníků a podle toho pak bude zorganizována podobná akce v roce 2011. Všem, kteří se těšili na vodu již letos se moc omlouváme.

Články

15.09.2008 23:51

Foměnka 09/2008

22.06.2008 22:41

Foměnka 06/2008

Vyhledávání

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2008 - 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode vlastníma pacičkama